Sněmovna schválila na návrh opozičních poslanců dočasné daňové zvýhodnění soukromých dárců.
16.12.2020
vložil: Zlínský kraj
AVPO: 3. 12. 2020: Poslanecká sněmovna včera jednomyslně schválila návrh opozičních poslanců z ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, který na dva roky umožní soukromým dárcům snížit si daňový základ o výši jejich daru až do výše 30 % daňového základu. Cílem návrhu je poskytnout lepší podmínky pro darování v době probíhající pandemie COVIDu a v období, které bude bezprostředně následovat.

Velké poděkování patří poslanci Janu Bauerovi z ODS, který novelu inicioval, vzal si ji za svou a přispěl k tomu, že novela byla projednána v rekordně krátkém čase. Senát se bude novelou zabývat možná již v příštím týdnu.

AVPO ČR stála u zrodu této důležité novely pro celý veřejně prospěšný sektor. Na aktivní podpoře novely pracovaly nejen desítky členských organizací AVPO ČR, ale povedlo se iniciovat zájem dalších organizací a sítí mimo AVPO ČR, především z oblasti kultury a sportu. Ty pak tuto důležitou novelu před třetím čtením podpořily. Novelu při projednávání podržela také zmocněnkyně pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro nestátní neziskové organizace Helena Válková.

„Rád bych poděkoval všem, kteří se zasadili o schválení sněmovního tisku 918, který v praxi může zafungovat jako záchranné lano pro neziskovky, které pro svou veřejně prospěšnou činnost využívají soukromé dary jednotlivců nebo firem,“ říká Marek Šedivý, prezident AVPO ČR a dodává: „Věřím, že novela najde podporu i v Senátu a legislativní proces bude do konce roku završen.“

Pokud bude novela schválena, daňové zvýhodnění bude platit pro dary v letošním a následujícím roce.

TZ převzata z AVPO: https://www.avpo.cz/snemovna-schvalila-na-navrh-opozicnich-poslancu-docasne-danove-zvyhodneni-soukromych-darcu/