Pořádání veřejných sbírek bude méně náročné
19.1.2024
vložil: Zlínský kraj
Vláda schválila snížení administrativy pro pořadatele veřejných sbírek.

Zabránit zneužívání veřejných sbírek při prodejích předmětů nebo možnost stanovit vyhláškou místa, kde nebude možné tyto sbírky pořádat. To jsou hlavní cíle novely zákona o veřejných sbírkách, kterou připravilo Ministerstvo vnitra. 

Jedním z hlavních cílů novely zákona o veřejných sbírkách, kterou dne 10. ledna 2024, schválila vláda, je zabránit zneužívání veřejných sbírek při prodeji předmětů či vstupenek. Nově bude například stanoveno, že podíl z prodaného předmětu nebo vstupenky na účely sbírky musí tvořit minimálně čtyřicet procent jejich ceny.  „Úřady se setkávají s tím, že někdo nabízí zboží nebo služby v místě, kde to je tržním řádem zakázané a prodej maskuje jako sbírku. Stanovením minimální výše příspěvku chceme tomuto zneužívání a obcházení pravidel zamezit,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Novela také obcím nově umožní stanovit obecně závaznou vyhláškou místa, na nichž nebude možné pořádat některé veřejné sbírky prodejem předmětů nebo vstupenek.
 
Další z navrhovaných změn se dotkne sbírek konaných bezhotovostním způsobem na bankovní účet. Ty budou podléhat režimu zákona o veřejných sbírkách pouze na základě dobrovolného rozhodnutí jejich pořadatelů. U těchto sbírek totiž nehrozí stejné riziko zneužití jako v případě sbírek konaných hotovostním způsobem a jejich pořadatelům, ale i úřadům tak odpadne zbytečná administrativa. Pořadatelé sbírek též nebudou muset krajskému úřadu předkládat potvrzení, že nemají nedoplatek na daních a dalších odvodech. Nově jim postačí, když předloží čestné prohlášení. Novela zákona dále umožní z výtěžku sbírky hradit i nepřímé režijní náklady. Ty však musí být vždy transparentně uvedeny v účelu sbírky.
 
Novelu zákona ještě musí schválit Parlament ČR a podepsat prezident ČR. Navrhovaná účinnost zákona je od 1. ledna 2025.

Převzato: Nová pravidla i snížení administrativy pro pořadatele veřejných sbírek - Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz)