Nový způsob vyhledávání pomoci pro oběti domácího násilí i jejich svědky ve Zlínském kraji
3.5.2021
vložil: Zlínský kraj
Zlín 29. 4. 2021 – Současná doba související s epidemiologickou situací v České republice uzavřela spoustu lidí v jejich domácnostech. Ne pro všechny je ale jejich domov bezpečné místo.

Pro některé je domov bitevní pole, kde musejí být mezi čtyřmi zdmi neustále ve střehu a každodenně se potýkat s agresorem. To vše se děje za zavřenými dveřmi, mimo dohled veřejnosti. Pro oběti domácího násilí v České republice existují Intervenční centra (IC), která jim bezplatně nabízí své služby. V roce 2020 se na Intervenční centra obrátilo celkem 9 053 osob s žádostí o pomoc. Dle výzkumů Asociace pracovníků intervenčních center ČR (APIC) dochází v  každé 5. až 6. rodině alespoň k jedné z forem domácího násilí. V těchto rodinách pak v 80% žijí děti. Domácí násilí se vyskytuje mezi partnery, manželi ale i v mezigeneračním soužití. Obětí tak může být kdokoliv.

Oběti domácího násilí měly možnost se na Intervenční centra obracet zejména osobně, mailem či přes telefon. Od 23. 3. 2021 nově existuje startupová platforma, díky které je možné se spojit s Intervenčními centry bezpečně a anonymně. Intervenční centra se zapojila do nového projektu Nenech se, který nabízí každé ohrožené osobě v ČR možnost včasného, snadného a bezpečného kontaktu s Intervenčním centrem přímo z domova.

Na webové adrese Nenech.se najdou oběti i svědci veškeré instrukce a další užitečné informace, kam se v případě domácího násilí dále obrátit. Nejdůležitější součástí webu je formulář, díky kterému se oběť propojí, klidně anonymně, s příslušným intervenčním centrem. Díky unikátnímu kódu, tak může oběť komunikovat s IC nedohledatelně a říct si tak bezpečně o pomoc.

“Máme radost, že můžeme platformu Nenech to být nabídnout jako bezpečnou alternativu spojení s intervenčními centry všem, kteří se s domácím násilím setkávají. Naše platforma už pomohla tisícům dětí, které se setkaly se šikanou a anonymně se mohly svěřit. A my doufáme, že podobnou službu udělá i pro oběti a svědky domácího násilí.” dodává Jan Sláma, CEO FaceUp technology a spoluzakladatel platformy Nenech to být.

“V době, kdy mají agresoři velmi často přístup jak k telefonu či e-mailu obětí a kdy není možné se nepozorovaně osobně obrátit na příslušné IC, je možnost využít paltformu NNTB skrze nový web Nenech.se prakticky záchranou pro všechny, kteří se stydí, bojí nebo nemají jinou možnost či si přejí zůstat v naprosté anonymitě. Za spolupráci s NNTB jsme velmi rádi, neboť v době úplného omezení sociálních kontaktů i širší rodina a komunita jako případní svědci domácího násilí, nemohou podpořit oběť, pomoci jí. Slibujeme si, že díky novému online prostoru se staneme snadno dosažitelnou a bezpečnou pomocí pro kohokoli (děti i dospělé), kdo se bude chtít svěřit, podpořit a nasměrovat na nejbližší místo pomoci v jeho regionu.” komentuje spolupráci Mgr. Martina Vojtíšková předsedkyně APIC.

O NNTB

Nenech to být je online platforma, kterou založilo trio středoškolských studentů - Jan Sláma, David Špunar a Pavel Ihm. Co původně začalo jako studentský projekt, který pomáhal dětem ve školách upozornit anonymně na šikanu, přerostlo v roce 2020 do globálního produktu nejen pro školy, ale i pro firmy v boji proti mobbingu a bossingu. Nyní už platformu NNTB využívají dva tisíce organizací ze čtyř světadílů.

O Asociaci pracovníků intervenčních center České republiky (APIC)
Asociace pracovníků intervenčních center ČR sdružuje 16 poskytovatelů specializované krizové pomoci pro osoby ohrožené domácím násilím - intervenční centra. Ta nabízí telefonický, ambulantní kontakt, případně krizové lůžko. Jejich pomoc je dosažitelná díky terénní službě v každém městě i obci. Intervenční centra může kontaktovat kdokoli, kdo zažívá nebo je svědkem domácího násilí. V případě, že Policie ČR vykázala násilnou osobu ze společného obydlí, pracovníci intervenčních center ohrožené osoby sami kontaktují a nabízejí jim bezplatnou pomoc a podporu. Kontakty na intervenční centra najdete na www.domaci-nasili.cz nebo www.mlceniboli.cz nebo nově www.nenech.se.

O Intervenčním centru Zlínského kraje  

Intervenční centrum tvoří tým odborných pracovníků, kteří poskytují obětem domácího násilí pomoc a podporu v jejich nelehké životní situaci již téměř 15 let. Obětem domácího násilí je zde nabídnuta možnost využít anonymní a zcela bezplatné pomoci ze strany sociálních pracovníků, psychologů i právníků.

Kde nás najdete a jak se s námi ještě spojit?

Pracoviště ve Zlíně: U Náhonu 5208, 760 01 Zlín,
tel.: 577 018 265, 774 405 682
ic@centrum-poradenstvi.cz

 

Pracoviště Kroměříž: Nitranská 4091, 767 01 Kroměříž,
tel.: 573 340 131, 775 760 789
poradna.kromeriz@centrum-poradenstvi.cz

 

Pracoviště Uherské Hradiště: Protzkarova 51, 686 01 Uherské Hradiště,
tel.: 572 555 330, 775 760 785
poradna.uh@centrum-poradenstvi.cz

 

Pracoviště Vsetín: Nemocniční 955, 755 01 Vsetín,
tel.: 571 818 515, 608 885 027
poradna.vsetin@centrum-poradenstvi.cz

Co se děje

V současné době žádné akce neprobíhají

DATABÁZE NNO
Registrovat
Vypsat organizace dle: