MŮŽEŠ PODNIKAT - neformální vzdělávací program pro studenty středních škol
30.1.2024
vložil: MŮŽEŠ PODNIKAT, spolek
MŮŽEŠ PODNIKAT - neformální vzdělávací program na podporu a rozvoje podnikavosti studentů na středních školách se vrací do Zlínského kraje, školy si jej mohou pro své studenty objednat ZDARMA na 2 "cliky" :-)

Můžeš podnikat ve Zlínském kraji

Vzdělávací program MŮŽEŠ PODNIKAT už 11 let inspiruje studenty k podnikavosti a ukazuje jim, že být podnikavý se v životě vyplácí. Podnikaví lidé jsou totiž úspěšnější a šťastnější. Je to tím, že hledají příležitosti jak rozvíjet sebe i své projekty, mají potřebu problémy spíš řešit, než před nimi utíkat a jsou sebevědomější. Lépe pracují se strachem, umí si říct o pomoc, nevzdávají se a jsou tak ve výsledku přínosem pro sebe, pro své okolí i region.


„Podnikavost se ale na středních školách příliš neučí a studenti nejsou motivováni k tomu, aby pracovali se svými silnými stránkami. Možná i proto 90% studentů v analýze zpětných vazeb, kterého se účastnilo 8000 respondentů, odpovídá, že neví, co chce v životě dělat, jak to zjistit a podle čeho se rozhodnout“ hodnotí Tereza Moravcová, ředitelka www.muzespodnikat.cz a sociální antropoložka, která se věnuje rozvoji potenciálu studentů i dospělých.

Východiskem jsou pak aktivní učitelé i různé podpůrné aktivity, včetně neformálního programu MŮŽEŠ PODNIKAT, který realizuje semináře pro školy zdarma. Vznikl v roce 2012 právě ve Zlíně a od té doby jím prošlo více než 60 000 studentů v celém Česku.

„Ve Zlínském kraji nyní spolupracujeme s 20 středními školami a inspirujeme téměř 600 studentů ročně. Učitelé semináře snadno začleňují do výuky svých předmětů. Interaktivní semináře vedou vždy dva podnikatelé, kteří studentům předávají své zkušenosti a motivaci do začátků. Společně tak rozvíjíme podnikavost u generace Z a dáváme studentům naději, že i oni se mohou ve svých životech realizovat a být úspěšní.“ Říká manažerka programu Šárka Pokorná, se kterou se program nyní vrací do míst svého vzniku.

Studenti oceňují zejména autentičnost podnikatelských příběhů a jejich uvěřitelnost: “Líbilo se mi jak paní Černá z hotelu La Fresca mluvila o tom, jak se na začátku hledala, hned nevěděla, co by jí bavilo a přesto je teď úspěšná.” píše studentka ze semináře v OA Kroměříž.

Podporu má tato iniciativa i od radní Zlínského kraje pro školství a kulturu Zuzany Fišerové: „Tento program podporuji právě proto, že osobní zkušenost a inspirace vlastním příběhem je to, co vždy, nejen ve studentech, nejvíce rezonuje.“