Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, z.s.
29.8.2022
vložil: Zlínský kraj
Společnost zastřešuje organizace zabývající se migrací a integrací cizinců. Soustředí nabídku a poptávku pomoci pro uprchlíky na jednom místě.

Střechová organizace, která už mnoho let zajišťuje podporu migračním neziskovkám nyní rozšiřuje služby i pro obce a další instituce, které pomáhají ukrajinským uprchlíkům.

Snaho je zjistit, s jakými problémy se uprchlíci nejvíce potýkají, propojovat je na další služby, dodávat informace (česky a ukrajinsky) a nabízet vzdělávací workshopy.

Hlavní služby:

1) Platforma www.pomahejukrajine.cz sloužila na jaře zejména k zajištění ubytování a základních materiálních potřeb. Postupně se rozrostla o nabídku nehmotné pomoci - například tlumočení, adaptační skupiny, doučování nebo kurzy češtiny. Další formy pomoci lze postupně poptávat a přidávat. Pomáhající organizace (obce, NNO, spolky, školy aj.) se mohou registrovat ZDE (získají tak přímý kontakt na nabízející a možnost efektivnějšího vyhledávání)

Platformu mohou samozřejmě využít také donoři - nové nabídky jsou vítány.

2) Uživatelům platformy poskytujeme týdenní infoservis: přehled legislativních změn, upozornění, nabídek pomoci a praktických tipů. Mnoho materiálů nabízíme také ukrajinsky.

Infoservis bychom postupně rádi rozšířili o online workshopy - příznivý ohlas již měla například setkání sociálních pracovníků s experty MPSV, s možností doptávat se na nejasnosti v sociálním zabezpečení uprchlíků.

K odběru infoservisu se může přihlásit kdokoli - stačí poslat email na některý z kontaktů.

3) Kompletní tematický přehled informací k ukrajinským uprchlíkům je k dispozici ZDE.

 

Kontakt:

Blanka Tollarová, vedoucí výzkumu a vedoucí infoservisu - tollarova@migracnikonsorcium.cz

Lucie Kellnerová a Andrea Lukáčová, koordinátorky

kellnerova@migracnikonsorcium.cz, lukacova@migracnikonsorcium.cz