K UČENÍ POČÍTAČ NESTAČÍ
24.11.2020
vložil: Zlínský kraj
9 tipů, jak se učit ve skutečném světě, ne jen u obrazovky

S velkou dávkou nepochopení a rozčarování sledujeme celospolečenskou debatu nad distanční výukou v základních i středních školách. Celé to působí dojmem, že zásadní je vybrat správné on-line prostředí, mít všichni všude připojení, každé dítě jeden počítač, webkameru a sluchátka. Že když učitel umí ve správné chvíli vypnout mikrofony, přes internet i hodnotit, tak má vlastně vyhráno. Ale tohle přece není na distanční výuce to zásadní. Copak pedagogické fakulty učí, jak správně držet křídu, jak rozsvítit ve třídě a když tohle učitel umí, tak umí učit? Samozřejmě ne.

O čem bychom tedy měli přemýšlet, když dnes navíc učíme veřejně a rodiče nám vidí do naší didaktické kuchyně? Jak se pozná „dobrý“ učitel? Asi to nebude ten, kdo převede frontální výuku ze stupínku na obrazovky, ani ten, kdo výstup oznámkuje místo do sešitu do formuláře. Budeme se předhánět v tom, kdo zvolí méně a méně tradiční on-line formu? Taky ne. To hlavní je stále někde jinde. Zásadně tu chybí učení ve skutečném světě.

Pojďme své žáky od počítačů na chvíli dostat do reálného světa. Aby rok 2020 nebyl rokem, ve kterém žáci i učitelé většinu svého času (učebního času) seděli před obrazovkou. Sdílíme pár tipů, jak jinak se učit během distanční výuky.

Rádi vás podpoříme na cestě distanční výuce ve skutečném světě, která bude bavit děti i vás. Náměty na výuku v době pandemie, tu off-line, tu s knížkou, kamarády, tu, co probíhá venku nebo v dílně a kuchyni, najdete tady: https://ucimesevenku.cz/skola-doma/

Iniciativa UČÍME SE VENKU, propojuje více než 20 organizací ucimesevenku.cz, tym@ucimesevenku.cz Ing. Martin Kříž - martin.kriz@chaloupky.cz, 775 740 221 Mgr. Hana Mikulicová - hana.mikulicova@lipka.cz, 733 319 008 Mgr. Justina Danišová – justina.danisova@terezanet.cz, 723 234 028