Dobrovolníci mění svět: Letošní jaro odstartují DNY DOBROVOLNICTVÍ
19.4.2023
vložil: Zlínský kraj
Přečtěte dětem pohádku, osázejte živý plot, pomáhejte ve vesnicích zasažených tornádem a díky gerontoobleku poznejte, jak se cítí naši dědečkové a babičky. To je jen stručná ukázka aktivit, které čekají na každého, kdo se zapojí do Dnů dobrovolnictví. A zažije tak na vlastní kůži práci, která by stát ročně přišla na 30 miliard*. Kampaň proběhne na konci dubna v šesti krajích Česka - od Plzně přes Brno až po Ostravu.

Akci pořádají Regionální dobrovolnická centra, jejichž posláním je propojovat organizace s dobrovolníky a zvyšovat povědomí o možnostech dobrovolnictví.

Cílem kampaně je upozornit na to, jak nezastupitelnou roli hraje zapojení dobrovolníků v naší společnosti. Ať už se jedná o dobrovolnictví v covidových letech, při tornádu nebo pomoc lidem z Ukrajiny; dobrovolnické činnost je během posledních let naprosto klíčovou součástí naší společnosti. Dobrovolnictví je však denně zapotřebí nejen při mimořádných událostech: dobrovolníci pomáhají v sociálních službách, kultuře nebo v ochraně přírody. A právě tuhle pestrou paletu činností má kampaň za cíl představit. A také to, že i hodina týdně je potřebná a užitečná.

Akce se zúčastní přes 80 organizací a veřejnost bude mít možnost si vybrat z bezmála 200 akcí. Po dobu čtyř dnů budou mít zájemci příležitost nahlédnout pod pokličku jejich práce, vidět jejich zázemí a to, jak s dobrovolníky pracují.

“Ve Zlínském kraji můžete zažít povídání se seniory, úklid přírody nebo péči o koně. A nebo si prostě jen přijít popovídat, o čem dobrovolnictví může být právě ve Vašem případě”, říká Jana Haluzová, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra Zlínského kraje a dodává: “Tento model akce zkoušíme poprvé a vypadá to, že se máme všichni na co těšit a že to nebude naposledy, co se zapojíme.”

Letošní ročník proběhne v šesti krajích po celém Česku, kampaň bude probíhat v regionech od Karlovarska přes Ústí nad Labem až po Zlín. V Ostravě celou akci symbolicky zahájí konference “Dobrovolníci pro Ukrajinu”, pořádaná Regionálním dobrovolnickým centrem Moravskoslezského kraje a věnovaná loňské pomoci lidem na útěku.

A jak se mohou zájemci zapojit? Jednoduše. Podívat se na stránky www.dnydobrovolnictvi.cz, najít si aktivitu, která jim nejlépe sedí, třeba vzít I přátele, rodinu, známé a přijít. Kdy jindy než teď!

 

Více informací na webu a na facebooku

Dny dobrovolnictví ve Zlínském kraji jsou součástí akce, která bude ve stejném termínu probíhat v šesti krajích ČR. Regionální dobrovolnická centra v Jihomoravském, Plzeňském, Zlínském, Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji tak spojila síly a v průběhu čtyř dnů proběhnou na řadě míst stovky dobrovolnických akcí napříč naší republikou. Cílem akce je propagovat dobrovolnictví jako přirozenou součást občanské společnosti. Informace ke všem plánovaným akcím jsou uvedeny na webových stránkách www.dnydobrovolnictvi.cz.

 

Kontakt

Jana Haluzová, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra Zlínského kraje, jana.haluzova@uhbrod.charita.cz, 724 651 281

 

Zdroj statistik:

https://www.vlada.cz/assets/ppov/rnno/zapisy-ze-zasedani/Priloha_2_Rozvoj-dobrovolnictvi.pdf, str. 34*

 

Co se děje

V současné době žádné akce neprobíhají

DATABÁZE NNO
Registrovat
Vypsat organizace dle: