Celostátní ocenění „Nositel tradice lidového řemesla“ poputuje i v letošním roce do Zlínského kraje
17.7.2019
vložil: Zlínský kraj
ZLÍNSKÝ KRAJ – Také v roce 2019 byl Zlínský kraj a jeho mistři řemesla úspěšní. Ocenění ministra kultury ČR „Nositel tradice lidového řemesla“ získají další místní řemeslníci.

 

„Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Nejvyšším oceněním v této oblasti je titul Nositel tradice lidového řemesla. Jsem rád, že řemeslní mistři z našeho kraje dostávají toto ocenění pravidelně," uvedl Miroslav Kašný, radní Zlínského kraje pro oblast kultury, památkové péče, církve, mládeže a sportu. 

Cílem projektu je zachovat tradiční řemesla, kterým hrozí zánik, zdokumentovat jejich postupy a předávat tyto dovednosti dalším generacím. Kandidáti, kteří jsou navrženi na ocenění, musí prokázat komplexní znalost svého oboru a vynikající kvalitu zhotovovaných výrobků. Současně se hodnotí také jejich činnost v oblasti prezentace a popularizace dané výroby, snaha o to, aby předávali své znalosti dalším zájemcům a pokračovatelům.

S udělením titulu Nositel tradice lidového řemesla je spojeno propůjčení ochranné známky Nositel tradice prostřednictvím licenční smlouvy jednotlivým výrobcům. Ocenění bude těmto tvůrcům předáno v rámci Národního zahájení Dnů evropského kulturního dědictví v Litomyšli v pátek 6. září, zároveň budou představeni v rámci Dne Zlínského kraje 21. září.

Ocenění a titul Nositel tradice lidového řemesla v roce 2019 obdrží:
Manželé Petr a Zlatuše Hejdovi z Hluku – za práci s kůží/krojové kožené doplňky – boty, střevíce, brašny a opasky
Pavel Horák z Karolinky – za práci se sklem – jeho leptání a broušení.

Další podrobnosti na www.lidovaremesla.cz.

Co se děje

V současné době žádné akce neprobíhají

DATABÁZE NNO
Registrovat
Vypsat organizace dle: