
Cílem aktuální podpory je pomoci ekocentrům stabilizovat a zkvalitňovat jejich služby. „Chceme ekocentra podpořit v realizaci výukových programů, v osvětě pro veřejnost i ve vzdělávání svých lektorů. Podpora ale míří třeba i na platy zaměstnanců ekocenter – mnoho jich má problém tyto výdaje pokrýt. Výzva je na tři roky a celkově si v ní mohou ekocentra sáhnout na 220 milionů korun,“ představil výzvu ministr Hladík.
Ekocentra mohou žádat ve čtyřech oblastech:
1) osvěta veřejnosti (osvětové aktivity pro veřejnost, např. odborné vycházky, přednášky atd.),
2) výukové programy pro děti a mládež (denní i pobytové),
3) vzdělávací akce pro vzdělavatele a odbornou veřejnost (kurzy, workshopy, konference pro učitele) a
4) podpora platů zaměstnanců ekocenter zodpovědných za rozvoj kvality EVVO.
Do environmentálního vzdělávání jdou každoročně stovky milionů korun, ať už je to na samotné vzdělávání, budování přírodních zahrad u škol nebo třeba na pobyty v přírodě. Přímo do sítě ekoncenter mířily dvě předchozí výzvy, ve kterých si žadatelé rozdělili 40 milionů korun. V nově otevřené výzvě je objem peněz mnohem vyšší a měla by pomoci cca 100–150 ekocentrům, která jsou registrována na portálu www.ekocentra.cz. Zajistí jim tříletou podporu jejich klíčové činnosti a zároveň možnost rozvoje a plánování. Výzva je nastavena tak, aby motivovala žadatele ke zkvalitňování služeb a rozšiřování specializovaných kvalifikací jejich zaměstnanců.
Český systém environmentálního vzdělávání se o činnost ekocenter opírá, ekocentra poskytují služby hlavně školám (nejčastěji mateřským, základním, ale i středním), soustředí se ale i na kompetence učitelů a přispívají k osvětě veřejnosti.
Pokud souhlasíte se zasíláním novinek, uveďte zde svůj e-mail a potvrďte přihlášení k odběru.